eBook ZDARMA
×

Chcete mít perfekně vychovaného psa? <Objevte jak na to v eBooku ZDARMA>

Štěká Váš pes na návštěvu?

Čekáte návštěvu a nevíte co s Vašim pejskem? Jestli ho zavřít do nějakého pokoje, na zahradu či do nějaké klece? Jen aby na návštěvu zase půl hodiny neštěkal, a vy jste neslyšeli vlastního slova?

Jestli někdy řešíte tento problém, můžu Vás uklidnit, že ten problém řeší další hromada lidí. A právě proto jsem se rozhodla o tom napsat článek, přístupný veřejně Vám všem.

Jsou různé podněty, které ono štěkání u psa vyvolají. A každý pejsek reaguje na něco jiného. Mnoho psů štěká na zvonek, a to většinou proto, že vědí, že po zvonku následuje návštěva, a takto dává najevo své teritorium.

Když se štěkání na zvonek změní v štěkání na návštěvu samotnou, může to být ze dvou důvodů, které snadno poznáte. Buď má pes strach,protože je to někdo cizí nebo štěká radostí a vítá již známou návštěvu.

Co dělat když pes štěká ze strachu?

Příběh s Adélkou.

Adélka je 4 letá fenka, která se projevuje agresivněji na přicházející návštěvu. Štěká, pobíhá kolem, má stažený ocas a bojí se. Eva (její majitelka) ji vždy vzala na vodítko a odvedla ji pryč od návštěvy, ačkoliv už několikrát zkoušela, aby se s návštěvou spřátelila. Bez úspěchu.

Dnes ale Eva zkusila jiný postup. Požádala její kamarádku (návštěvu) aby jen vešla do bytu a stála u dveří. Eva měla připravené pamlsky a odešla s Adélkou na druhou stranu bytu (ale aby Adélka viděla na návštěvu) a tam prokrmovala pamlskama, postupně se přibližovali blíže k návštěvě a stále prokrmovali. Adélka se občas podívala, jestli tam návštěva stále stojí, ale jinak se soustředila na pamlsky, což byl její úkol.

Takto se přibližovali až k návštěvě. A Adélka bylo naprosto v klidu. Návštěva si potom mohla jít v klidu sednout a to bez jakéhokoliv štěkání. Když přišla za týden jiná návštěva, stačila už menší vzdálenost (kde začínali prokrmovat) a pak ještě menší a teď už Adélka zvládá cizí návštěvy s přehledem. Vždy se těší, že bude dostávat nějaké odměny.

Co se stalo tak převratného, že předtím Adélka nezvládala cizí návštěvy a teď ano?

Eva jí v hlavě vytvořila nový podmíněný reflex, Adélka si po několika opakováních v hlavě zafixovala vazbu:Bez názvu

Proto je dobré zachovat odměny i po tom, co už se pejsek návštěvy nebojí. Sedíte u kafča, máte v kapce piškoty a sem tam mu dáte.

Funguje to úplně stejně jako, když učíte pejska KLIK = ODMĚNA (viz 5 denní akademie). Nebo jakékoli jiné cviky či povely. Vše je to založené na vytváření nových podmíněných reflexů. Umožněte Vašemu pejskovi vytvořit si nové podmíněné reflexy a uvidíte, že Vás bude poslouchat na slovo.

Důležité je při tom, jako při učení všeho, vytrvat tak dlouho než se tento spoj v jeho hlavě vytvoří. Což je individuální, je to jako u lidí, jedno dítě umí násobilku za 2 dny jiné za týden. Když vytrváte a návštěvu (někoho koho pejsek nezná) požádáte o trochu spolupráce a natrénujete to, pak už se nemusíte návštěv nikdy obávat.

Prokrmovat můžete bez klikru i s klikrem, to nehraje tak velkou roli, vyberte si tu variantu, která bude pro pejska lepší. Když se bude líp soustředit, když budete mít klikr, vezměte si ho, když se bude soustředit i bez něj dobře, klikr mít nemusíte.

Co je ale nutno zmínit… Pokud má pes vynikající výchovu, má mnohem menší sklony k takovémuto chování. Výchova je základ a zajišťuje nám snadnější práci s naším mazlíčkem. A nikdy není pozdě s ní začít! Kompletní výchova pejska tou nejsnadnější cestou, pomocí klikru a podmíněných reflexů >>

Když máte 100% výchovu, už nebudete zažívat ten pocit bezmoci, když Vás pejsek neposlechne.

Když pejsek štěká radostí

Vítá, skáče, štěká, vrtí ocáskem, to všechno jsou projevy radosti a lásky. Takhle pejsek obvykle vítá již dobře známou osobu, což je ale naprosto přirozené a krásné.

Chápu, že když máte plné ruce nákupu, na sobě silonky a drahé bílé oblečení, že to tak v tu chvíli asi nevidíte, ale když se na to podíváte zpětně.. no není to krásné? Jak Vás miluje, jak se na Vás těší…

Pokud k Vám přijde již známá návštěva, která má pro pejsky pochopení a má je ráda, asi nepřijde v luxusním, lehce zničitelném oblečení, protože ví, že máte čtyřnohého miláčka a má pro jeho projevy lásky pochopení.

A pokud k Vám má přijít návštěva, která zrovna nemá pejsky v oblibě, ale Váš pejsek se těší z každé známé návštěvy, pak se ho pokuste uklidnit pamlskama. Pokud na návštěvu skáče, můžete si ho vzít i na vodítko aby návštěvu neumazal a prokrmujte ho pamlskama, odlákáte tak pozornost od návštěvy a pejsek se tak zklidní.

Nebo se můžete řídit heslem, kdo nemá rád psy, nesmí přes práh, pak se tomuto problému snadno vyhnete. 😀


Skvělou výchovou ke šťastnému pejskovi. ♥

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

 

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 

Komentáře