eBook ZDARMA
×

Chcete mít perfekně vychovaného psa? <Objevte jak na to v eBooku ZDARMA>

Cesar Millan v Praze

Cesar Millan známý jako znalec psí duše.
Pejskům pomáhá mimo jiné tím, že trénuje jejich majitele.
A majitelům tím, že komunikuje s jejich pejskem a přitom ho vychovává.

Sám o sobě říká: ‘Trénuji lidi jak žít se psy.’
Tento psí muž pochází původem z Mexika. Ve svých 21 letech emigroval bez peněz a bez znalosti jazyka sám do USA. Jen proto, že cítil, že musí jít za svým snem.
Tato silná motivace ho držela nad vodou v těžkých chvílích, kdy přespával pod mostem a bral jakoukoli práci.
Když se trochu odrazil ze dna začal si plnit svůj sen. Pracovat se psy.

A díky tomu, že se nevzdal svého snu a vytrval, tak my ho můžeme přivítat 5.3.2017 v Praze v O2 Aréně.
Zde si můžete zakoupit vstupenky>>
Nehodí se Vám termín? Nevadí, my budeme u toho a přineseme Vám žhavé info z této show. 🙂


Zde zatím zprostředkováváme rozhovor s nejslavnějším cvičitelem psů Cesarem.

Otázka: Ve Vašem rodném Mexiku se stále pořádají psí zápasy. Co si o tom myslíte?
Odpověď: Myslíte zápasy lidí se psy nebo zápasy jen mezi psy? Psi spolu soupeří o teritorium, což je naprosto přirozené. Nebudou se nicméně prát až do roztrhání, budou se snažit jen získat převahu nad tím druhým. Psí zápasy pro zábavu jsou samozřejmě odsouzeníhodné. Jsou to činy agresivních lidí.
Myslím, že tito lidé jsou emocionálně prázdní, něco jim schází, jdou naprostou špatnou cestou. Snažíme se nyní o osvětovou kampaň mezi hispánskou komunitou v Americe. Psí zápasy je možné zastavit jen zvýšením informovanosti u lidí. Problém se nevyřeší, když zakážete jednu určitou psí rasu jako např. v Anglii, kde nyní zakázali chov pitbullů.
Je třeba lidi naučit, že musí se psy dělat mnoho rozličných činností, což vyžaduje energii a týmovou práci. Agresivním lidem většinou schází rodiče a jejich výchova, mají v sobě bolest a tu se snaží uvolnit skrze alkohol, drogy nebo třeba psí zápasy.

Společně s univerzitami také vypracováváme projekt výchovy u předškoláků. Chceme jim zprostředkovat správné zacházení se zvířaty, empatii, soucit a uvažování. Moderní společnost ztratila spojení s přírodou, lidé jdou do zoo místo do přírody. Potřebujeme, aby nás zvířata opět naučila, co je příroda.


Otázka: Mnoho zemí řeší problém s pouličními psy, kteří se nekontrolovatelně množí. Co si myslíte o kastraci jako řešení?

Odpověď: Všechno je to o vnímání a přístupu, nechceme přece vytvořit obrovskou populaci psů. Se svou kampaní začínám v zemi, která mi umožnila dělat tuto práci, a pak ji hodlám přesunout do dalších zemí.
Každý chce tento problém vyřešit, ale nezná způsob. Otázka je, jak motivovat lidi, a to já – alespoň podle mého názoru – umím. Je potřeba lidi inspirovat, ale nic jim nenařizovat. Musí sami udělat první krok. Když se k matce přírodě nebudete chovat správně, čeká Vás jen zpětný odraz. Globální oteplování je perfektním případem zacházení s přírodou bez předchozího zvážení následků.
Kdo ale ponese následky toho, co jsme napáchali my? Budou to naše děti, vnoučata. Nikdo z nás nechce ublížit své rodině. Lidé chtějí udělat mnoho věcí, jen neví jak. Nechtějí, aby jim někdo něco nařizoval, potřebují jen motivaci a náměty. Mnohdy si to naši politici neuvědomují a místo toho říkají, co musíme, nebo dělají jednotlivé kroky za nás.

Existuje cesta, jak změnit svět, ale dá se přitom hodně věcí pokazit. Podívejte se na všechny války. Kdykoliv dojde k nějaké katastrofě, ihned se vydáváme na pomoc. Třeba takové zemětřesení na Haiti. Není neobvyklé, že čekáme, až dojde k nějakému neštěstí. Proč jsme Haiti nepomáhali již před zemětřesením? Samozřejmě bychom jej nemohli odvrátit, ale vyřešil by se třeba problém s přelidněním. Musíme se naučit jeden druhému pomáhat, aniž bychom se přitom soudili. Musíme respektovat rozdíly.


Otázka: Co jste se musel naučit, abyste se mohl stát Znalcem psí duše? Četl jste hodně odborných knih?

Odpověď: Vyrostl jsem na farmě, a to není moc vědecké. Nepotřebujete žádné odborné vzdělání, abyste dobře vycházel se zvířaty. Dokonce i velmi vzdělaní lidé, a to mezi mé klienty patří např. univerzitní profesoři, astronauti), mohou mít problémy komunikovat s přírodou.

Psi neví, že lidé mají vzdělání, nerozlišují je podle počtu jejich peněz, neznají kategorie ve společnosti, oni jen cítí, jaký je člověk uvnitř. Abyste se mohl spojit se zvířetem, musíte být emocionálně vyrovnaný. Být inteligentní ještě nezaručuje vyrovnanost. Já se snažím lidem vysvětlit, co pro psy znamená rovnováha.


Otázka: Kdo je tedy problémovější? Psi nebo lidé?

Odpověď: Problémy jsou vždy s lidmi. Jsme živočišný druh, který chce neustále něco zdůvodňovat. Psi v Mexiku jsou vyhublí, ale netrpí psychologickými problémy. Oproti tomu psi v Americe mají dostatek potravy, ale projevují se u nich psychické poruchy, protože jejich majitelé je necvičí, oni je jen odměňují.


Otázka: Můžeme o Vás jednoznačně říct, že jste úspěšný člověk. Myslíte, že byste takového úspěchu mohl dosáhnout, kdybyste neopustil Mexiko?

Odpověď: Ne. Způsob, jak jsou vnímáni psi v mé zemi, je naprosto odlišný. Psi jsou prostě pomocníky na farmách. Lidé mají jen velmi omezený přístup ke vzdělání. Asi 80 procent populace tvoří chudí lidé, kteří mají co dělat, aby uživili sebe a své rodiny, a nemají čas uzavírat přátelství se svými psy.

V Americe mají lidé čas říct si, že se podívají, co jim ten chlapík ukáže. Já si myslím, že vše, co se stane, se tak má stát. V Americe dokonce vidíte prezidenty v televizi, jak venčí své psy. Pes se stává ikonou. V Mexiku není něco takového možné.


Otázka: Pochází Vaše znalost lidské psychiky jen ze zkušeností nebo jste někdy psychologii blíže studoval?

Odpověď: Nejlepší způsob, jak porozumět člověku je skrze jeho psa. Pes totiž neví, jaké je Vaše zaměstnání, ale zná způsob, jak prožíváte svůj život. Pes je schopný říct, že je jeho pán smutný nebo pod tlakem, aniž by si to on sám uvědomoval.
Z knih se dozvíte, jaký je člověk obecně, ale o jednotlivci mi mnohem více řekne pes. Je to nejlepší způsob, jak se odhalit. Namísto cvičení psů bychom měli naučit lidi, jak se vědomě chovat a žít. Pes zrcadlí Vaše pocity stejně jako dítě, které vždy dělá to, co vidí doma. A to se týká i konzumace alkoholu, drog, způsobu řešení problémů.
V univerzitním programu se nyní snažíme přijít na to, jak by se trojice výcvik – disciplína – láska dala využít při výchově dětí. Výcvik se stará o tělo, disciplína o mysl, projev lásky je odměna. Každý tvor potřebuje všechny tři složky. Lidé své děti nebo i psy často pouze odměňují, ale to je špatně.


Otázka: Dokážete vyřešit každý problém v psím chování?

Odpověď: Jen deset procent psích problémů je neurologického původu, u nichž je třeba je řešit léky a já tam moc nezmůžu. Zbytek je psychologický a souvisí s člověkem, proto by všichni chovatelé psů měli mít licenci.
Jako lidé se musíme naučit být otevřenější, abychom mohli vyřešit celosvětové problémy. Zvířata nám ukazují, jak se propojit, integrovat. I dominance má svá pravidla a hranice, a to nejen v přírodě, ale mělo by tomu tak být i u lidí.

Já si většinou věci zkouším na zvířatech a pak je aplikuji na své děti a manželku. Někdy jsem vůdcem a někdy následuji druhé. Dobrý vůdce umí i dobře následovat. Tyto věci jsem se naučil od zvířat. Jak říkal můj dědeček: Nikdy nesmíme nic dělat proti matce přírodě. Nikdy!


Otázka: Umíte stejně dobře jako se psy komunikovat i s jinými druhy?


Odpověď: Mám dar komunikovat se ženami. Ačkoliv patří ke stejnému živočišnému druhu jako já, mají naprosto jiné smýšlení a cítění. Jsem ženatý už 16 let a musel jsem se naučit komunikaci se ženami. Od psů člověk získá empatii. Nemusíte říct jediné slovo, ale oni vycítí Vaše pocity a Vaši energii.
Můžete být expert na komunikaci, ale to ještě neznamená, že budete umět komunikovat se svým psem. Já, ačkoliv neumím holandsky nebo rusky, můžu jet kamkoliv a bavit se tam se psy. Bude to univerzální jazyk zvířecího světa.
Většina lidí vede neuspořádaný život, při němž ztrácí povědomí sami o sobě, a proto je jejich psi neposlouchají. Pes nikdy neuposlechne zmatené zdroje. Člověk musí hlavně pracovat na svých osobních vztazích jako manžel, otec a s tím přijde i lepší komunikace se psem.


Otázka: Myslíte, že se někdy stanete i třeba Znalcem kočičí duše?

Odpověď: Potkávám stále více lidí, kteří dobře rozumí kočkám. Ale kočky jsou úplně jiné. Jediná kočkovitá šelma, která žije v rodině, je lev, ostatní žijí samostatně. Nicméně je pravda, že stále více lidí si pořizuje psa a kočku dohromady a samozřejmě chtějí, aby spolu dobře vycházeli. A to je pro mě nová výzva, ačkoliv kočkám tolik nerozumím. Nicméně musím přiznat, že i když jsou kočky tak silné individuality, nikdy mě žádná nenapadla.


Otázka: Máte nějaké oblíbené plemeno psů?

Odpověď: Ne. Mám jen oblíbený druh a to jsou psi. V mé smečce žije deset psů, ale normálně v přírodě by to bylo padesát. Kdybych měl jako vůdce smečky mít nějaké favority bylo by to stejné jako mít své oblíbené dítě. Proto neupřednostňuji žádné plemeno, ale oceňuji smýšlení. Ve smečce nesmíte odměňovat podráždění nebo agresi, ale musíte ocenit, když členové poslušně čekají apod.


Otázka: Označil byste nějaké určité plemeno jako vhodné třeba pro rodinu s malými dětmi?

Odpověď: Řekněme, že o té rodině nic nevím, ale pro příklad to bude třeba jejich první zkušenost se psem. Pokud mají malé děti, pak bych jim doporučil začít se středně velkým psem. Když velký pes vyroste, mohl by – třeba i nechtěně – dítěti ublížit.

 

Proto je nejlepší středně velký pes se střední hladinou energie. I pokud jeho majitelé nebudou mít žádné předchozí znalosti, nebude mít tento pes tak rychle navrch a oni budou mít čas se všemu naučit. Pro psa je rodina vším, každý se proto musí zapojit do jeho výchovy, krmení, hry, venčení. To vše je třeba dělat jako rodina. Pes potřebuje dostávat pokyny.


Otázka: Jste inspirací pro mnoho jiných lidí. O přírodě mluvíte s neuvěřitelnou láskou. Co na psech milujete úplně nejvíce?

Odpověď: Schopnost promíjet. Prominou Vám během vteřiny. Zvířata žijí v přítomnosti, ne v budoucnosti. Jen lidé si plánují budoucnost. Zvířata žijí současnost naplno. Pes by nám mohl být knihou a učitelem.
Změnil se i náš přístup dětem. Můžete své dítě milovat sebevíc, ale musíte mu dát pravidla, co může a co nesmí, jinak z něj bude rozmazlené dítě a ne příliš dobrý člen společnosti. Každý potřebuje určitý výcvik a pravidla. Pravidla, to je nejdůležitější věc ve vztahu a ve společnosti. Jediná sféra, ve které se to mění, je manželství nebo partnerské soužití, tam nic neporoučíte, jen navrhujete a pak můžete požádat o to, co chcete.


Otázka: Na jakého psa a jakou situaci nikdy nezapomenete a proč?

Odpověď: Nikdy nezapomenu na Daddyho, mého vlastního psa. Provází mě po většinu mého života v Americe a pomohl mi vyrovnat se s mnoha událostmi, které jsem v jeho průběhu řešil jako např. manželství, začátek kariéry, narození mých dětí, naučit se potřebám ženy. Kdykoliv mi připomene, že všechno bude zase v pořádku, proto mu říkám můj osobní Buddha. Vždy budu jeho nejlepším přítelem.


Otázka: Jak se změnil Váš život teď, když jste hvězda?

Odpověď: Co se změnilo, je skutečnost, že si můžu dovolit víc než jen dvoje kalhoty a dvoje boty, ale jinak se nezměnilo vlastně nic. Má velmi dobrá kamarádka Jada Pinkettová, manželka Willa Smithe, která mi vlastně zaplatila kurzy angličtiny po mém příchodu do USA, by Vám potvrdila, že jsem pořád stejný člověk. Jen už nemusím bydlet v garáži, můžu si dovolit své vlastní auto. Pořád chci ale hlavně pomáhat ostatním. Do důchodu plánuji jít v 55 letech, tak mám ještě 15 let práce před sebou.


Otázka: Jste cvičitelem psů, natáčíte televizní seriál, výuková DVD, jste autorem řady knih a časopisů o správné výchově psů, spravujete vlastní nadaci, cestujete po celém světě. Máte při všech těchto aktivitách ještě vůbec čas vyvenčit své vlastní psy?

Odpověď: Podívejte se, mé psy teď venčí můj starší syn André, je to rodinná tradice. Je mu patnáct a o psy se stará už od raného dětství. Mám nyní příležitost cestovat po celém světě a šířit osvětu o správném přístupu ke psům a on to chápe. Chápe důvody, proč to dělám, a ví, že se teď o vše musí postarat on. Pomáhá mu jeho mladší bratr.

Desetičlenná smečka je ideální pro to, aby pochopili, co je zodpovědnost. Andre má lásku i potřebné znalosti, vyrostl společně s rotvajlerem, takže zvládne i silná plemena. Calvin se zase stará o krmení. Jsem opravdu pyšný na oba své syny a snažím se je vychovat tak, aby měli pochopení pro zvířata a starali se o ně. Věřím, že lidé, kteří se umí postarat o zvířata, se umí starat i o lidi.

Otázka: Jak vůbec začal celý projekt Znalce psí duše?

Odpověď: Všechno začalo před sedmi lety, kdy za mnou přišel člověk z Los Angeles Times. V té době jsem trénoval psy několika hollywoodských hvězd, jako jsou Nicolas Cage, Jada Pinkettová, Will Smith, a měl jsem vlastní psí centrum v Los Angeles. Uveřejnili to vše v novinách s poznámkou, že by to byl dobrý námět pro show. Hned druhý den jsem měl bezpočet nabídek od TV stanic na natáčení svého vlastního pořadu.

Jinak jsem ve svém životě čerpal z té nejlepší podpory svých rodičů. Dokonce i dítě z chudých poměrů může mít ty největší sny. Chudoba se netýká peněz ale vnímání, stavu mysli. My jsme byli chudí, ale ne v naší mysli.


Otázka: Co dalšího chystáte?
Odpověď: Budeme nyní v Anglii natáčet sitcom.


Otázka: Účinkoval jste dokonce jako animovaná postavička v seriálu South Park. Jak se Vám to líbilo?

Odpověď: Moc. Moje děti z toho byly nadšené. Kluci mě hrozně rádi viděli v South Parku. Tvůrci ke mně byli milosrdní. Bylo to super, teď je ze mě nesmrtelný animovaný superhrdina (smích).


Zdroj rozhovoru: webmagazin.cz; Rozhovor uskutečnila Mgr. Jana Dobášová ze společnosti Channels
Pokud Vás zajímá jak snadno a rychle vychovat psa máme pro Vás návod už teď>> 
Klarika a Ilona Niké
Společně se zajímáme o psy. Já především o pozitivní výchovu psů. A Ilona Niké o energetické propojení psa s člověkem a jeho dopady na zdraví. Naše produkty Najdete zde>>>

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější online kurz na pozitivní výcvik psa v ČR.

 

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to zvládnete i vy! :)

 

Komentáře